Koronavirüs arsa ve çiftlik arayışlarını artırdı!

Koronavirüs arsa ve çiftlik arayışlarını artırdı!

Koronavirüs arsa ve çiftlik arayışlarını artırdı!

  • 15.04.2020

ProjEkspert Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş, sürecin gayrimenkul sektörüne etkilerini değerlendirdi. Akbaş, virüs salgınının değişen yaşam alışkanlıkları arsa ve villa arayışlarını artırdığını belirtti...

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Hayatı küresel olarak durma noktasına getiren, herkesi evlerinde kalmaya mecbur bırakan bir tehlike ile küresel olarak mücadele ediliyor. Gayrimenkul sektörü salgından etkilenen ve değişen sektörlerden biri. 

ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş, pandemi sürecinin gayrimenkul sektörüne etkisine hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Virüsle birlikte değişen yaşam alışkanlıkları arsa ve villa arayışlarını arttırdı.

Koronavirüs süreci gayrimenkul ile ilgili tüketicilerin ve satıcıların alışkanlıklarını da etkilemeye başladı.

Karantina süreci ile şehir merkezinden uzaklaşmaya doğru bir eğilim oluştu. Yaşam alışkanlıklarımız değişiyor. Yıllardır iş yerlerine, eğitim olanaklarına, sosyal hayata yakın olması nedeni ile şehir merkezindeki küçük evleri tercih eden kitle online çalışma alışkanlığı kazandıktan sonra merkezden uzak, daha az kalabalık, daha sayfiye yerleşim bölgelerinde; daha geniş kullanım alanları olan, mümkünse bahçeli ve daha izole gayrimenkul arayışına yönelmiş durumda. 

Bu dönemde villa, çiftlik ve arsa fiyatları artma eğiliminde, taleplerde de ciddi bir artış var. Çatalca, Büyükçekmece Göl Vadisi, Hadımköy, Edirne ve Kırklareli’nde villa ve çiftlik portföylerimiz var. Bu portföylerimizde ciddi bir hareketlilik yaşıyoruz.

Ofisler hızla dijitalleşiyor

“Koronavirüs süreciyle gayrimenkul sektöründe dijital bir devrim başladı. Satış ofislerini dijitale taşıyan sektörün hızlı bir şekilde online satışlar, online toplantılar ve sanal turlara ayak uydurmaya başladığını görüyoruz.  Aynı şekilde yatırımcıların da sürece hızla adapte olduğunu gözlemliyoruz.  Hem satıcı, hem de alıcı tarafında uygun çözümleri beraberinde getiren dijitalleşmenin sektörün süreci daha iyi atlatabilmesini sağlayacağına inanıyorum. Bu yüzden de süreçte daha fazla gayrimenkul ofisinin dijitale taşınacağını göreceğiz diye düşünüyorum. 

Sektör yine hareketlenecek

Salgının ne kadar devam edeceğini bilmiyoruz. İnşaat sektörü açısından iş gücü azaldı,  bu süreçte tek güzel gelişme kredilerdeki kapsama oranın yüzde 90’a çıkarılmış olması.  Dövizdeki orantısız yükseliş kontrol altına alınabilirse, gayrimenkul sektörünü yine hareketli süreçler bekleyecektir. 

Konut almak için iyi bir zaman

Konut almak için hiçbir zaman kötü zaman değildir. Konut arayışı içerisinde olanlar, güzel fırsatları şu an yakalayabilirler, oldukça iyi kampanyalar var. Kredilerin de avantajlı olduğu bir süreçteyiz. Konut ihtiyacı olanlar için değerlendirilebilir bir dönem olduğunu düşünüyorum. 

Haber bültenimize üye olun

Fırsatlarımızdan haberdar olmak için email adresinizi yazabilirsiniz

© Copyright Century 21 Türkiye 2020